یا حافظ

ترفندی برای بازگردانی فایل های مخفی شده توسط ویروس


حافظه فلش تان که حاوی فایل های مهمی نیز بوده به رایانه متصل کرده اید و حالا هرچه می گردید آنها را نمی یابید! یا روی شکل شان که کلیک می کنید اجرا نمی شوند یا پیام خطا می دهد یا یک چیز نامربوط باز می شود! هرچه هم فایل های مخفی را به حالت نمایش در می آورید تاثیری ندارد. ما اینجا به فرایند پاکسازی و مقابله با ویروس نمی پردازیم چرا که کاری تخصص و پیچیده است. صرفا یک راه حل دم دستی برای دسترسی به فایل ها نشان تان می دهیم.


در ویندوز XP دکمه استارت روی صفحه کلید را که علامت پنجره دارد همراه دکمه R  نگه دارید کادری باز می شود عبارت CMD  را در آن تایپ کرده و تایید کنید یک صفحه سیاه رنگ باز می شود.

در ویندوز هفت Seven  نیز یک بار دکمه استارت را زده تا لیست برنامه ها سمت چپ صفحه ظاهر شود. در کادر جستجو عبارت CMD را بنویسید همزمان با تایپ شما این برنامه در لیست ظاهر می شود روی آن راست کلیک کرده و گزینه Run as administrator   را بزنید. کادری محاوره ای باز می شود پس از تایید صفحه ای سیاه با نشانگر چشمک زن را روبروی خود می بینید.

Computer  را در ویندوز هفت یا My Computer   را در ویندوز XP  باز کنید. هر درایو یک حرف به خوش اختصاص داده مثل C , D , E … ببینید درایو فلش شما با چه حرفی نامگذاری شده توجه داشته باشید این با اسمی که شما برای فلش خودتان می گذارید متفاوت است. منظور تک حرف انگلیسی است.

بر فرض نام درایو فلش مموری شما   F  می باشد. در محیط نرم افزار باز شده عبارات زیر را تایپ کنید :

:F

نشانگر به سر خط بعدی می رود حال شما تایپ کنید :

Attrib   -r -a -s -h /s  /d

صبر کنید تا نشانگر به سر خط بعدی برود. حال اگر فلش خود را باز کنید می بینید انبوهی از فایل های گم شده تان ظاهر شده اند! ازین پس بر روی نوع فایلی که روی آن کلیک می کنید دقت کنید که ویروس نباشد.

مهدی مرتضی پور

1391/6/14